Kulaklık Modelleri

Her alanda olduğu gibi kulaklık teknolojisinde de yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Müzik dinlemeyi yaşam tarzı haline getiren kulaklıklar farklı modellere sahip olarak üretiliyor. Bu cihazlar kulak içi, kulak üstü, kablolu ve wireless kulaklık olmak üzere farklı modellere ayrılıyor. Çalışırken, spor yaparken veya yemek yerken sevdiğiniz melodileri dinlemekten vazgeçemiyorsanız Beymen.com’da yer alan kulaklık modelleriyle müziği istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.Devamını Göster
 

Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir kulaklık satın almadan önce tasarım özelliklerinden teknik detaylarına kadar birçok kritere dikkat edilmesi gerekiyor. Tıpkı diğer teknolojik aletler gibi kulaklıklar da birbirinden farklı özelliklere sahip şekilde üretiliyor. Kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ses kalitesi, malzeme yapısı, frekans tepkisi, kullanım kolaylığı, konfor, tasarım ve ses yalıtımı gibi özellikler geliyor.

Kulaklık Kullanımı ve Kulak Sağlığı Hakkında

Kulaklıklar aşırı kullanım durumlarında kulak sağlığına zarar verebiliyor. İnsanlardaki iç kulak bölümü ses dengesine karşı aşırı hassasiyet gösterdiği için yüksek sesli müzik dinlemek bu mekanizmaya zarar verebiliyor.

Hangi ses seviyesinin sağlıklı hangisinin sağlıksız olduğunu anlamak için ses ölçü birimi olan desibel değerlerini referans almak gerekiyor. Kişisel kullanım için üretilen cihazlarda yaklaşık 105 ila 110 desibellik bir maksimum ses seviyesi bulunuyor. 85 desibelin üzerindeki ses seviyelerine iki saatten fazla maruz kalmak kulakta hasara neden olabiliyor. Bu süre 105 desibelde ise yalnızca 5 dakika olarak belirtiliyor.

Müzik dinlerken kulak sağlığını korumak için güvenli ses seviyelerini korumak ve yüksek sese maruz kalma süresini olabildiğince azaltmak gerekiyor.

Kullanım Alanınıza Uygun Kulaklık Önerileri

Spor yaparken, oyun oynarken veya uyurken kullanım alanına göre en iyi performansı sunan çeşitli kulaklık modelleri bulunuyor. Bu nedenle kulaklık almadan önce hangi amaçla kullanılacağına karar vermek gerekiyor.

Örneğin yüksek tempolu sporlarda bir kulaklıktan beklenen en önemli özelliklerin başında su geçirmezlik ve konfor geliyor. Spor yaparken her koşula uyum sağlayan ve gürültüleri filtreleyen bir kulak içi kulaklık için Jaybird markalı kablosuz ürünleri tercih edebilirsiniz.

Telefon Kulaklığı: Kablolu Kulaklık mı Seçmeliyim? Kablosuz mu?

Kulaklıklar diğer teknik özelliklerinin yanı sıra kablolu ve kablosuz olma özelliğine göre de sınıflandırılıyor. Genellikle telefon kulaklığı modellerinde görülen bu ayrımda her iki taraf da farklı avantajlar sunuyor. Hangi kulaklık tipinin sizin için en uygun olduğuna karar vermek için bu avantajlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Kablolu kulaklık modelleri kablosuz olanlara göre daha eski bir teknolojiyi temsil ediyor. Bu tip cihazlar Bluetooth kulaklık modelleriyle kıyaslandığında daha fazla veri işleyebilen analog bir sinyal kullanıyor. Bu nedenle cihazın diğer özelliklerine bağlı olmakla birlikte iyi bir ses kalitesi sunuyor. Aktif gürültü önleyici modellerin dışında, kablolu kulaklıklar pille çalışmadığı için teorik olarak sonsuza kadar müzik dinleme imkanı sunuyor. Kablolu kulaklık önerisi arıyorsanız Hippi markasını taşıyan ürünlere göz atabilirsiniz.

Veri aktarımı için Bluetooth teknolojisini kullanan kablosuz kulaklık modelleri popülaritesini her geçen gün artırıyor. Çanta ve ceplerde birbirine karışmış kablo sorununu ortadan kaldıran bu teknoloji rahat ve özgür bir kullanım imkanı sunuyor. Çoğu kablosuz cihaz 20 metreye kadar bağlantı sağlayabildiği için telefonun yanında olmadan da müzik dinleyip telefon görüşmesi yapılabiliyor. Kablosuz Bluetooth kulaklık cihazlarında veri aktarımı sırasında bir miktar kayıp gerçekleşse de bu insan kulağının hissedemeyeceği düzeyde meydana geliyor.

Sonuç olarak her iki kulaklık türü de kendine has özellikler barındırıyor. Hangisinin daha iyi olduğuna karar verirken kişisel tercihlerinize ve yaşam stilinize uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Devamını Gizle

 

{{customPopupTitle}}