Kahve Çeşitleri

Yeni bir güne başlarken, spordan önce veya işe giderken kahve içmeden yapamıyorsanız yalnız değilsiniz. Farklı demleme yöntemleriyle birlikte tadım notları ve aroması da değişen kahve en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Kahve ağacının dalında başlayan bu lezzetli serüveni en sevdiğiniz kupada sonlandırmak istiyorsanız en güzel kahve çeşitleri Beymen.com’da sizi bekliyor.Devamını Göster
 

Kahve Çekirdeği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kendi kahvesini kendi demlemek isteyenler için lezzetinden aromasına kadar farklı özelliklere sahip onlarca çeşit kahve çekirdeği bulunuyor. Çekirdek kahve tercihinden maksimum verimi alabilmek için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Öncelikle en yaygın iki kahve çekirdeği türü olan Arabica ve Robusta’yı bilmelisiniz. Arabica yüksek rakımlı bölgelerde yetişen, hafif asidik ve pürüzsüz tadıyla bilinirken Robusta güçlü ve acımsı aromasıyla öne çıkıyor.

Değişken asitlik seviyesine sahip yumuşak içimli bir kahve deneyimi için açık renkli çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Bu tip çekirdeklerin kavrulma süresi daha kısa olduğu için acılık oranı da daha az oluyor. Her yudumda daha yoğun bir tat almak içinse uzun süre kavrulmuş koyu renkli çekirdeklerden alabilirsiniz.

Kahve çekirdeklerinde kavrulma süresi kadar ne zaman kavrulduğu da büyük önem taşıyor. Çekirdeği satın almadan önce etiketindeki tarihleri kontrol ederek taze kavrulmuş ürünleri tercih edebilirsiniz.

Uykusuz gecelerinize eşlik edecek bol kafeinli bir kahve istiyorsanız bilinenin aksine koyu kavrulmuş çekirdekler yerine hafif ve orta kavrulmuş olanları deneyebilirsiniz.

3. Nesil Filtreleme ve Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

Kahve kavurma ve demleme metotlarına yeni bir anlayış getiren 3. nesil kahve günümüzde oldukça popüler bir kavram. Daha hafif kavurma seviyeleri, egzotik tatları ve özel aroma notalarıyla bilinen 3. nesil kahve kültüründe çeşitli filtreleme ve demleme yöntemleri bulunuyor.

Tat, homojenlik ve asitliği dengelemek için en iyi demleme yöntemlerinin başında V60 geliyor. Özel filtre kağıtlarıyla kullanılan bu metot kullanımı kolay yöntemlerden birini temsil ediyor.

Tortu ve yağları filtreleyerek daha az acı bir kahve deneyimi sunan Chemex yöntemi de en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Demleme metotlarından bir diğeri ise çoğunlukla evlerde ve ofislerde uygulanan French Press yöntemi.

Her biri öğütülmüş kahvenin sıcak suda demlenmesi esasına dayanan diğer 3. nesil filtreleme yöntemleri arasında pour over, espresso, sifon, moka pot ve aeropress gibi seçenekler yer alıyor.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? French Press ile Filtre Kahve Yapımı

Filtre kahve yapımı için V60, Chemex, Pour Over, Aeropress ve French Press gibi demlerken keyif alacağınız farklı seçeneklere sahipsiniz. Bu yöntemler arasında en bilineni ise şüphesiz French Press.

French Press yöntemi ile kahve demlemek istiyorsanız ihtiyacınız olan şeyler French Press kahve makinesi, sıcak su ve kahveden oluşuyor. Hazneye her 200 ml su için 7-8 gram kahve ekledikten sonra kaynar olmayan sıcak suyu dökmeli ve hafifçe karıştırmalısınız. French Press’in kapağını kapattıktan sonra yaklaşık 3-4 dakika boyunca demlenmesini beklemeniz gerekiyor. Son aşamada pistonu yavaşça aşağı bastırarak demlemiş olduğunuz kahveyi afiyetle içebilirsiniz.

Filtre Kahve Faydaları Nelerdir? Filtre Kahve Çeşitleri

Filtre kahve, demleme yöntemleri kadar faydaları açısından da zengin bir çeşitliliğe sahip. Fiziksel performansı artırması, yağ yakmayı kolaylaştırması ve zinde kalmaya yardımcı olması en bilinen filtre kahve faydaları arasında yer alıyor. Temel besin ögeleri açısından da zengin olan kahve, B grubu vitaminleriyle manganez ve potasyum gibi mineraller içeriyor.

Çekirdek Kahve Seçenekleri Nelerdir?

Yeni bir güne başlarken modunuzu yükseltmek için kahve çekirdeği çeşitleri arasından damak tadınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Kahve çekirdeği yetiştiği bölgeye göre farklı seçeneklerden oluşuyor. Bunlar arasında Kolombiya, Brezilya, Etiyopya, Endonezya, Kenya, Nikaragua ve Guatemala en bilinenlerin başında geliyor.

Kahve çekirdeklerini keşfetmek için People of Coffee markasının tadım notu ve yoğunluk olarak farklı özellikler taşıyan ürünlerini deneyebilirsiniz.

Devamını Gizle

 

{{customPopupTitle}}