Sipariş Takibi Kampanyalar The ONE Servisler

{{noProductTitle}}

Sizlere uygun kategorileri ziyaret edebilirsiniz.

  

VDSL modem çeşitleri, internet kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunar. DSL modemden nispeten daha yüksek hızda bağlantı sunan VDSL ürünler, çok daha uzun mesafelerde veri transferini de mümkün kılar. İnternet bağlantınızı daha güvenli ve hızlı hâle getirmek üzere bu modellerden destek alabilirsiniz. Bilgisayar tablet elektronik ürün grubunda öne çıkan modemler, yenilikçi teknolojileriyle her evin vazgeçilmezidir.

Devamını Göster    
 

VDSL Modem Nedir?

VDSL modem nedir sorusu, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte arama motorlarında sıklıkla sorulmaya başlandı. Bu gruptaki modemler, VDSL altyapısını destekleyen ürünlerdir. Bu modemleri öne çıkan özellikler arasında en önemlisi yüksek hız faktörüdür. Özellikle günümüzün en büyük ihtiyaçlarından biri olan yüksek hız, VDSL özellikli modemlerle birlikte hayatınızı kolaylaştırır. Bu ürünlerin performansıyla gündelik işlerin yanı sıra oyunlarda dahi kesintisiz bağlantının tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik bu gruptaki ürünler, uzun mesafelerde bile stabil bağlantı sunar. Çoklu hizmet desteği ve IPTV ise bu modemlerin diğer nitelikleridir.

VDSL Nedir?

  

VDSL nedir sorusu da merak edilenler arasında yer alır. “Very High Speed Subscriber Line” kelime grubunun kısaltılmış hâli olan VDSL, dijital abone hattına verilen isimdir. Kelime grubunun Türkçeye çevrilmiş hâli ise “Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı” şeklindedir. Bu hat, santrale yakın olan kullanıcılara çok başarılı bir şekilde bant genişliği sunabilir. Santralden gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesiyle birlikte binanın yakınına gelen hattı evinizin bakır hatları üzerinden bağlar.

VDSL Modem ve ADSL Modem Arasındaki Farklar Nelerdir?

  

ADSL ve VDSL modem türleri, günümüzde en çok kullanılanların başını çeker. Her iki modem türünde de internetin bakır kablolar aracılığıyla kullanıcıya verilmesi ortaktır. VDSL ve ADSL farkı ise santrale geliş ile birlikte başlar. Bu farklar şu şekilde ifade edilebilir;

VDSL hizmet daha hızlı internet sağlar. Bunun nedeni ise santrale kadar fiber kablolarla gelinmesinde saklıdır. Fiber kablolar ile birlikte santrale ulaşan internet hız konusunda herhangi bir kayıp vermez.

ADSL santrallere internet bakır kablolarla ulaşır. Santralden eve dağıtımı ise bakır kablolarla yapılır. Bu da hız kaybının VDSL modemlere göre daha fazla olmasına neden olabilir. İşte tam da bu yüzden ADSL modem kullanıcıları diğerlerinden daha yavaş internet hizmeti alabilir.

VDSL modem ve ADSL modem arasında sunulan internet hizmeti itibarıyla da bir farklılık söz konusudur. Bulunduğunuz bölgede fiber altyapı mevcut değilse ADS modem kullanmanız gerekir. Bunu netleştirmek için internet sağlayıcınızın web sitesinden bölgedeki altyapı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

VSL modemler, görüntülü görüşmelerin gerçekleştiği uygulamalarda neredeyse hiç gecikme yaşatmaz. Bu, canlı yayın izlenen içerik platformlarında da söz konusudur. ADSL modem ise konumunuz santralden uzak olduğunda hız konusunda dalgalanmalara neden olabilir.

Online oyun oynamayı seven kullanıcılar için uygun olan modem tipi VDSL’dir. Görüntüde gecikme yaşanmaması, VDSL modemlerin yüksek bant genişliğine bağlıdır. Hızlı aktarım ile birlikte en iyi hizmet sunulur. Ayrıca oyun oynanırken yayın yapılması dahi bu hızda herhangi bir düşme yapmaz.

Yüksek hıza sahip VDSL taşınabilir modem çeşitleri, daha düşük ping değeriyle birlikte oyuncuların vazgeçilmezidir. Yüksek hızlara imkân tanıyan modemler, daha düşük ping değeriyle birlikte benzersiz bir oyun oynama deneyimi sunar. Ping değeri her ne kadar alt yapı ile ilgili olsa da VDSL modeme sahip olmak, ping değerinin düşmesine katkıda bulunur.

VDSL Modem İçin Ev Telefonu Gerekli mi?

  

VDSL modem sahibi olmak için ev telefonu gerekli değildir. İnternet sağlayıcınızdan “Yalın İnternet Fiber VDSL İnternet” hizmeti alarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Telefon aboneliğiniz olmadan da VDSL internet müşterisi olabilirsiniz. “Yalın İnternet” teknik ismiyle “nDSL” olarak bilinir. Sabit telefon hattı olmaksızın internet erişimi mümkündür. İnternet sağlayıcı firmalar, geniş bant hizmetiyle sabit telefon hizmeti arasındaki bağı kaldıran internet paketleri sunar. Detaylı bilgi için internet sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz.

VDSL Modem Çeşitleri İnternet Hızınızı Etkiler mi?

Elektronik ürünlerle yakın bağımız, internet bağlantısı konusundaki verim arayışını beraberinde getiriyor. İnternet bağlantısındaki yavaşlama ve hatta kopma gibi durumlar, çoğu zaman alt yapıdan kaynaklı olsa da modemler de bu konuda belirleyicidir. Erişilen internet hızı, yüksek oranda ev ve yaşam alanlarınızdaki modemlerle bağlantılıdır. Bu bağlantı, modemin konumunun yanı sıra kendisiyle de ilgilidir.

VDSL Modem Konumu, Modeli ve Özellikleri Neden Önemli?

  

Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi yeniliklerin insan hayatına dâhil olmasıyla birlikte internet bağlantısının verimliliği daha çok önem kazandı. Online toplantı, online oyun, video ve uzaktan eğitim gibi birçok aktivite, verimli internet kullanımıyla mümkün. Bu nedenle, tercih edilen modemin sunduğu özellikler daha önem kazanıyor.

VDSL bağlantı hizmeti sayesinde 125-150 Mbps’ye varan indirme hızına sahip olabilirsiniz. VDSL sistemi, ADSL’e göre 10 kata varan hızlı upload özelliğine ve 5 kat daha hızlı download özelliğine sahiptir. Ancak VDSL modemler de kendi içlerinde çeşitlere ayrılır. Farklı özelliklere sahip VDSL modemlerde nitelik bakımında farklılıklar görülebilir. Bunun yanı sıra VDSL modemin konumu da internet hızını belirleyen önemli bir faktördür.

Modem üzerinde mevcut olan portlar, veri aktarımı konusundaki kaynakları belirler. Portların görevi, işletim sistemlerinin işlemci ve sunucu programlarına aktarılan veri paketlerini aktarmaktır. UDP ve TCP gibi protokolleri kullanan portlar, ilgili modeme aynı anda kaç kaynağın bağlanabileceğini belirler. 4 port bir modem, ethernet kablosuyla beraber aynı anda bilgisayar, televizyon ve diğer bağımsız iki cihaza daha hizmet verebilir. Port sayısının 8’e çıktığı modemlerde hizmet verilecek cihaz sayısı 8’e çıkar.

Modem VDSL olsa da sinyal gücü her VDSL modemde aynı olmayabilir. İnternetin daha uzun mesafede kullanılabilir hâle gelmesi ve daha hızlı veri aktarması ilgili modelin sinyal gücüne bağlıdır. Bu anlamda VDSL modem seçiminde bulunurken sinyal gücünü dikkate almakta faydalı olur. Sahip olduğunuz kullanım alanının metrekaresine uygun bir seçim yaparak aldığınız modemden en üst seviyede verim sağlayabilirsiniz. Modemden cihazı uzaklaştırdıkça sinyal gücü azalır ve bu, örneğin büyük iş yerleri için internet bağlantısından alınan verimi düşürür.

VDSL Modem Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

VDSL modem çeşitleri arasında seçim yaparken birtakım unsurların göz önünde bulundurulması gerekir. Verimli ve uzun ömürlü kullanım için ilk aşamada yaptığınız seçim önemlidir. Bağlantı noktaları, hız desteği, güvenlik, kullanıcı arayüzü ve yönetilebilirlik gibi noktalara dikkat ederek daha bilinçli bir modem seçimi yapabilirsiniz.

Bilhassa modemin mevcut olan hızı desteklemesi, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama noktasında modemin niteliğini de belirler.

Bağlantı noktalarının modemle bağlantı kurabilecek cihaz sayısını artırması, yenilikçi ve çok yönlü bir özelliktir. Satın alacağınız modemde bu özellik varsa daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Yönetilebilirlik ise modemin yönetimini mümkün kılar. Bu özellik sayesinde cihazın ayarlarını kolaylıkla yönetebilirsiniz. Güvenlik kısmı ise en az diğerler faktörler kadar önemlidir. Bu özellik sayesinde modemin ağı koruma özellikleri ön plana çıkar. Kullanıcı arayüzü ise modemin kullanımı kolay ve anlaşılır hâle getirir. Bu noktada arayışınıza uygun VDSL modem seçeneğini hızlıca bulmak üzere Beymen’in zengin koleksiyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Gizle    

 

    
    
    

{{customPopupTitle}}