Sipariş Takibi Kampanyalar The One Servisler tr

Gitar sesinde, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir arka plan ambiyansı sağlamaktan insanlarla dolu bir odada ilgi odağı olmaya kadar geniş bir efekt yelpazesi bulunur. Bu enstrüman bir grup veya orkestra içindeki genel sese benzersiz ve temel bir katkı sağlayabilir. Ayrıca gitar sesi, onu duyanların duyguları ve ruh halleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Gitar efektleri ise enstrümanın sesini manipüle ederek değiştirmek için kullanılır.

Devamını Göster
 

Elektro gitar pedallarını kullanarak klasik veya “manouche” gitarların rekabet edemeyeceği sesler üretmek mümkün. Orijinal bir ses üretmek için ise miksajdan sıkıştırıcı pedallar ve hoparlörler kullanmaya kadar birçok yöntem uygulamak gerekir. Efektler için kullanılan araçlar gitarın türüne bağlı olarak farklı sesler ve tonlar üretebilir. Dolayısıyla pedal veya diğer araçları seçerken gitarınızın türü ve hangi sesleri üretebileceğine dikkat etmeniz gerekir.

Profesyonel ya da Amatör Herkese Hitap Eden Efekt Aletleri

Gitar çalmayı seven herkesin bildiği efekt aletleri farklı sesleri oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte gitar çalmaya yeni başlayanlar veya profesyonellerin sıkça tercih ettiği popüler türler bulunur. İlk kez gitar efekti satın almak isteyenler genellikle amplifikatörde bulunanları tercih eder. Genelde tüm amfilerde olan reverb, en yaygın yerleşik olandır. Bu nedenle farklı yankıları oluşturma konusunda seçici olana dek buna ihtiyacınız olmaz. Pek çok iyi amfide distortion da bulunur. Standart rock tarzı pedalboard istiyorsanız bir “overdrive” ünitesi ile işe başlayabilirsiniz. Metal müzik için distortion, grunge; klasik rock için fuzz; daha doğal sesler için reverb; boşluklu ambiyanslar yaratmak için de delay pedallarını tercih edebilirsiniz. Birden fazla efekti çıkarabilen bir elektro gitar prosesör tercih ederek müzik tarzları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Elektro Gitar Pedal Modelleri

Beymen’in hobi ve eğlence kategorisinde bulunan gitar pedalı çeşitleri arasında akustik, elektro gibi farklı tarzlar için seçenekler bulabilirsiniz. Elektro gitar pedal çeşitleri için de aynı kategoriye göz atabilirsiniz. Elektro gitar pedalları çeşitli kontrol düğmeleri ve ayarları içeren ve ayakla kontrol edilen ürünlerdir. Gitar efektlerini yaratmak için zemin üzerine yerleştirilmiş bu pedallar kullanılır. Birden fazla efekt kontrolü için çoklu pedalların bir araya getirilmesiyle oluşturulan “pedalboard”lar kullanılır. Gitaristler bir şarkı veya şov boyunca istedikleri efekti etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için tek ayakla pedallara basar veya dokunurlar. Birçok farklı pedal olmakla birlikte birçok efektin yer aldığı ürünler oldukça sık tercih edilir.

Elektro Gitar Prosesör Seçenekleri

Elektro gitar prosesör çeşitleri algılanan seslere belli efektleri veren araçlar olarak kullanılır. Elektro gitar manyetiklerinden algılanan ses jak kablosu üzerinden prosesöre aktarılır. Buradan da amfiye veya başka bir çıkış birimine bağlanır. Bu aletler enstrüman ile çıkış birimleri arasında yer alarak sese istenen efekti verir. Bu araçlar, gitarı çalan müzisyene ton geçişlerinde kolaylık sağlar ve kendi efektini yaratma olanağı tanır.

Efekt Pedalı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Enstrümanı çalarken çıkan sesin performansının çok iyi olması gerekir. Gitar efekt pedalı da sesin en iyi performansı için kullanılan ekipmanın bileşenleri arasında yer alır. Gitar pedalı, yerleşik devre ile donatılmış metal korumaları olan bir cihazdır. Bu cihazlar genellikle küçük olur ve gitarın çeşitli özelliklerini kontrol etmenizi sağlayan devreleri barındırır. Gitar efekt pedalını kullanarak enstrümanın sesini birçok farklı şekilde yönlendirebilirsiniz. Bununla birlikte efekte göre kullanacağınız pedallar sayesinde sesi modüle edebilir, bozabilir, yankı oluşturabilir veya farklı formlarda şekillendirebilirsiniz. Pedallar gitarınıza çeşitli efektler ekleyerek veya ona yaratıcı bir boyut kazandırarak çalma şeklinizi değiştirebilir. Bu noktada keşfedilecek sonsuz olasılık bulunur.

Gitar efekt pedallarını kullanmak, gitar sesinize yeni bir boyut katmanın ve sesi iyileştirmenin en kolay yoludur. Müzisyen, sesi gitar ve amplifikatörden daha iyi hale getirerek geliştirmek için pedala ihtiyaç duyar. Yeni başlayanlar, temel bir pedalla farklı sesler çıkarmaya çalışır. Enstrüman ve pedalı kontrole alıştıkça yeni ses arayışına girmeye başlayabilirsiniz. Farklı enstrümanlar gibi pedalların da kendine has sesleri vardır. Bunları etkili bir şekilde kullanarak farklı sesler yaratabilirsiniz. Bazı müzisyenler yeni ses keşifleri yaparken gitarist olmakla stüdyoda ses tasarımı yapabilmek arasında bir orta nokta olan ses tasarımında uzmanlaşır.

Gitar çalmak, yeni bir hobiye başlamak için harika bir yoldur. Zaman içerisinde daha kaliteli müzik için efekt pedalları gibi aksesuarlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni hobilerle kendi yaşam standardınızı yükseltirken harika müzikler ve efektler de yapabilirsiniz. Gitar efekt pedallarını kullanmak için enstrümanın kablosunu pedala ve diğerini ed amplifikatöre takmanız gerekir. Birden çok pedal kullanıyorsanız onları birbirine kısa kablolarla bağlayarak sabit ve sağlıklı bir sinyal akışı elde edersiniz. Bununla birlikte kaliteli ses için iyi bir güç kaynağı çok önemli. Pedalınızın performansı için güçlü ve tek kablolu bir bağlantı sistemi kurmanız gerekli.

İyi Bir Efekt Pedalı Nasıl Olmalı?

Gitarınızla iyi ve yaratıcı sesler çıkarmak için tüm efektleri üst üste koymak eğlenceli olabilir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Ne kadar çok pedalınız varsa bir enstrüman kablosunun kısa devre yaparak tüm zinciri mahvetmesi ihtimali de o kadar olası. Bu nedenle birbirine bağlayarak zincir yaptığınız pedal sayısına dikkat etmeniz gerekir. Yaklaşık altı pedaldan fazlasını sıraladığınız zaman ses kalitesinde bir miktar bozulma olabilir.

Bir pedalda olması gereken en önemli özellik, sesi pürüzsüz ve en iyi performansla çıkarması. Bununla birlikte hangi pedalı seçmeniz gerektiği efekte bağlı olarak değişir. Pedalların taşınabilir olması, ayakla çalıştırıldığı için darbelere dayanıklı olması ve sinyal akışını kesintisiz sağlayabilmesi önemlidir. Pedallar konusunda uzmanlaşmak, gitarın ses kalitesinde büyük fark yaratır. Müzik için doğru analog ve dijital efektleri seçerken pedalların temel kavramlarını da çok iyi bilmek gerekir. Tekli pedallar yerine çoklu işlemciler de kullanılabilir. Ancak bu aşamaya geçmeden önce muhakkak bir pedal satın alarak başlangıç yapmak keyif verir. Bir pedal zinciri oluşturarak müziği tamamen manuel sistemde kendi efektlerinizle baştan yaratabilirsiniz.

Gitar İçin Prosesör Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gitar prosesör almayı düşünüyorsanız ihtiyaçlarınıza en uygun olan işlemciyi bulmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Müzik alet ve ekipmanları arasında bulunan aletleri tercih ederken şu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Ses kalitesi: Yüksek kaliteli işlemciler doğal tınlama sesi verir. Kulağınızın alışması için satın almadan önce demo ve incelemelere göz atabilirsiniz.
  • İşlemci türü: Analog ve dijital olmak üzere iki ana prosesör türü bulunur. Analog olanlar, gitar sesini şekillendirmek için fiziksel bileşenler kullanır. Dijital olanlar ise yazılım algoritmalarından faydalanır. Avantaj ve dezavantajlarını araştırarak sizin için en uygun olana karar verebilirsiniz.
  • Efektler: Prosesörle birlikte gelen mevcut efektlerin sizin müzik türünüzle örtüşüp örtüşmediği de önemlidir. Bazı işlemciler, bir dizi farklı amplifikatör sesine erişim sağlayabilen amfi modellemesi de sunabilir.
  • Kullanım Kolaylığı: Kolay kullanılabilen bu aletler başlangıç için tercih edilebilir. Bununla birlikte ayarları hızla değiştirerek aradığınız sesi bulmanızı kolaylaştıran sezgisel arayüze sahip işlemciler her zaman daha pratik olur.
  • Bağlantı: Satın almadan önce işlemcinin bağlantı seçeneklerini kontrol etmeniz gerekir. İyi bir prosesörün amfi veya kayıt gibi diğer cihazlara bağlanabilmesi avantaj sağlar.

Gitar çalmak için gerekli tüm aksesuarlara Beymen kategorilerinden ulaşabilir ve ayrıcalıklı alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Devamını Gizle

 

{{customPopupTitle}}