SPOTLIGHT KONFORA ÖVGÜ

Bugünün teknolojik olanaklarıyla ofise gitmek yerine evinin rahat ortamında çalışmayı tercih edenlerin ya da bulunduğu her ortamı ofise çevirebilenlerin sayısı giderek artarken, terzilik geleneğinden gelen ve erkek giyiminin en üst kalibresinde duran markalar da rahatlığı ön planda tutan casual koleksiyonlarla karşımıza çıkıyor.

21. yüzyılın ofis stiline dair cümleler kurulduğunda, gözümüzün önünde beliren tablo, bundan 15-20 yıl önce olduğu kadar net değil. Her erkeğin gardırobunda iyi kesimli bir lacivert takım elbise olması gerektiği baki kalsa da, bugünün Gordon Gekko’ları daha ziyade spor ceketlerden yana tercih kullanıyor. Zira takım elbisenin üniforma değil, ifade biçimi olduğu bir zaman dilimindeyiz. Artık herkesin seçme özgürlüğü var.

Terzilik geleneğinden gelen ve erkek giyimine en üst mevkilerden yön veren lüks markalar her sezon koleksiyonlarına bir sportif görünüm daha eklerken, gardıropların ‘mutlaka’ları da paralel olarak değişiyor. Arz ve talebin bir ucunda, halihazırda genç olan ve her yaşta genç görünmek isteyen erkekler, diğer ucunda casual stili lüks kumaş ve malzemerle yorumlayan koleksiyonlar var.

Ermenegildo Zegna, Corneliani, Pal Zileri, Lardini gibi markaların sezon koleksiyonlarında karşımıza çıkan casual tablo, profesyonel dünyada giyime endeksli kuralların hızla tedavülden kalkıyor olmasının eseri. Modern ve

meşgul ettiği her gün doğal ortamından biraz daha uzaklaşıp podyumların hakimi haline gelen sokak stili, en geleneksel marka ve tasarımcılara bile yüzyıllık giyim kodlarını yeniden yazdırıyor.

Henüz hiçbir moda tarihi kitabı, lüks segmentteki erkek giyim markalarının teknolojiyi kullanma biçimlerinden uzun uzun bahsetmiyor olsa da, yenilikçi kumaş teknolojilerinin de etkin rol oynadığı bu kod değişimleriyle birlikte, modanın tarihi de ciddi anlamda değişiyor aslında.

HER ERKEĞİN GARDIROBUNDA İYİ KESİMLİ BİR LACİVERT TAKIM ELBİSE OLMASI GEREKTİĞİ BAKİ KALSA DA, BUGÜNÜN GORDON GEKKO’LARI DAHA ZİYADE SPOR CEKETLERDEN YANA TERCİH KULLANIYOR

şehirli erkeğin yüksek tempolu hayatına eşlik etme misyonu taşıyan fonksiyonel koleksiyonlar, teknolojinin sunduğu sınırsız olanaklarla şekillenen yeni nesil çalışma sisteminde, insanoğlunun ofise gitme ihtiyacı duymadan, bulunduğu her ortamı ofis ortamına çevirebilme kabiliyetini destekliyor.

Aynı tabloda, teknolojik kumaşlarla gelişimini sürdüren sokak stilinin de büyük rolü var. Moda dünyasının gündemini

< ANA SAYFAYA DÖN

Sizlere daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız